بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

در توصیف بهشت

جمعه, ۱۹ تیر ۱۳۹۴، ۰۶:۵۰ ب.ظ

امیر المؤمنین علیه السلام فرموده است: طوبى درختى است در بهشت که ریشه آن در خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله (در بهشت) است و هیچ مؤمنى نیست، مگر اینکه شاخه‏ اى از آن در خانه اوست و هیچ چیز به دل آن مؤمن نمى‏ گذرد مگر اینکه همان شاخه براى او آن را حاضر مى‏ آورد و اگر سوارى تیزرو در سایه آن صد سال بتازد، نمى ‏تواند از سایه‏ اش بیرون رود و اگر کلاغى از پایین آن به پرواز در آید به بالاى آن نمى ‏رسد و شکسته و پیر مى ‏شود. (امالی صدوق ص ۱۳۳)امیر المؤمنین علیه السلام فرموده است: در بهشت درختى است که از بالاى آن جامه ‏هاى آراسته فرو مى ‏ریزد و پایین آن اسب هاى ابلقى قرار دارند که زین و لگام شده و داراى بال هستند و از آن اسب ها هیچ فضولاتی دفع نمیشود. اولیاى خدا سوار بر آن اسبها مى‏ شوند و در هر کجاى بهشت که بخواهند به پرواز در مى ‏آیند، بندگانى که در درجه پایین ‏تر قرار دارند، مى ‏گویند: پروردگارا! چه چیزى این بندگانت را به این کرامت رسانده است؟ خداى ـ جل جلاله ـ مى‏ فرماید: اینان شب ها نمى ‏خوابیدند و نماز شب مى‏ گزاردند و روزها چیزى نمى‏ خوردند و روزه داشتند و با دشمن پیکار مى‏کردند و ترسى نداشتند و صدقه مى‏ دادند و بخل نمى‏ ورزیدند. (امالى صدوق، ص ۱۷۵)
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: وارد بهشت شدم، دیدم در جبهه آن سه خط زرین با زر نه، با آب طلا نوشته شده است. سطر نخست‏ «لا اله الا اللَّه، محمد رسول اللَّه» بود.
سطر دوم چنین بود: «آنچه که پیش فرستادیم، اینجا یافتیم. آنچه در آن جهان خوردیم، سودى بود که بردیم و آنچه گذاشتیم، زیان کردیم.» سطر سوم چنین بود: «امتى گنهکار و پروردگارى بسیار بخشنده.»
و همان حضرت فرموده ‏اند: در بهشت هیچ درختى نیست مگر اینکه ساقه آن زرین است.
و فرموده ‏اند: از اهل بهشت فضولاتى دفع نمى‏شود. خوراک آنان چیزى همچون هواى معطر است. حمد و تسبیح خدا به آنان الهام مى‏ شود، همچنان که نفس کشیدن.
و فرموده ‏اند: سوگند به کسى که قران را بر محمد  صلی الله علیه و آله نازل فرموده است، همانا که بهشتیان را همواره بر حسن و زیبایى شان افزوده مى ‏شود، به همان نسبت که در دنیا روز به روز شکسته‏ تر و زشت ‏تر مى‏ شوند.
و فرموده ‏اند: پست‏ ترین منزلت بهشتیان این است که هشتاد هزار خادم دارند و نود و دو درجه، و براى آنان گنبدى از مروارید و یاقوت و زبرجد زده مى‏ شود و مساحت منزل آنان به اندازه میان جابیه (دهکده‏ اى از اطراف دمشق) و صنعاء است.
و پیامبر فرموده ‏اند: در بهشت ناگهان پرتوى آشکار مى‏ شود. بهشتیان سرها را بلند مى‏ کنند، معلوم مى‏ شود پرتو آشکار شدن دندانهاى پیشین حوریه‏ اى است که بر روى همسر خویش لبخند زده است.

  • sina kh

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی